Do SPŠ polytechnické J. A. Bati ve slovenském Svitu ho přijeli prezentovat reprezentanti naší školy - Michal Hrůša a Filip Balcar z 9.D a Barbora Holá a Martin Franc z 9.C. Setkání se účastnilo celkem 31 týmů sestavených ze 120 studentů a žáků, které doprovázelo na 40 učitelů z ČR a Slovenska. Festival plný vstřícných a pozitivně naladěných lidí měl vysokou úroveň podpořenou přítomností odborníků z řad vědecké komunity i veřejných organizací jako vzdělávacího centrum TEREZA, Institut aplikované ekologie - DAPHNE, Tatranský národní park, Slovenský hydrometeorologický ústav a další. Významným hostem setkání byl Peter Falcon specialista na komunikace v oblasti vědy o zemi z Jet Propulsion Laboratory NASA. Festival byl vyvrcholením celoročních enviromentálních aktivit škol, zapojených do mezinárodního vzdělávacího projektu GLOBE, v rámci kterého žáci zkoumají přírodu a aktivně zlepšují životní prostředí v okolí školy.
Náš projekt BIOODPAD byl zaměřený na monitoring vybraných ukazatelů při rozkladných procesech probíhajících v kompostu. Porovnávali jsme materiál z kompostu ze tří zdrojů – certifikovaný Hradecký kompost, zahradní školní kompost a produkt našich kalifornských žížal - vermiokompost a zjišťovali, který z nich je nejvhodnější pro pěstování rostlin. Se sběrem dat zapůjčenými termočlánky a dalšími cennými radami nám pomohla Ing. Lenka Bartošová, PhD. z Ústavu globální změny AV ČR na Mendelově univerzitě v Brně. Žáci před odbornou porotou obstáli skvěle, kladně bylo publikem hodnocené zvolené téma i metody zpracování.
Vedle badatelské konference měli účastníci připravený bohatý program v podobě týmových her, filmů s ekologickou tématikou, terénní hry v nádherné Podtatranské kotlině, návštěvy zajímavých přírodních lokalit a výletu do okolí Štrbského plesa v Tatrách.
Skvělá atmosféra a mnohá podnětná setkání a zážitky v nás zanechaly jen pozitivní vzpomínky a zkušenosti a jsme pevně rozhodnuti v programu GLOBE dále pokračovat.
Sylva Balcarová, Lenka Bičanová